Przystępując do dyskusji nad raportem o stanie województwa wielkopolskiego, chciałbym przypomnieć ART. 1 Ustawy o samorządzie województwa:

Art. 1. 1. Mieszkańcy województwa tworzą z mocy prawa regionalną wspólnotę samorządową.

Musimy pamiętać, że Samorząd województwa to wspólnota , do której z mocy prawa należą WSZYSCY mieszkańcy województwa. Kładę nacisk na słowo WSZYSCY – bo zadaniem władz województwa jest wspieranie budowy wspólnoty samorządowej, jednoczenie wszystkich mieszkańców naszego Regionu do realizacji celów rozwojowych i społecznych. Wszystkich tzn. tych którzy głosowali na PO-PSL i tych, którzy głosowali na inne partie lub Komitety Wyborców lub w ogóle nie głosowali.

To jest zadanie całego Sejmiku, a zwłaszcza tych którzy w jego imieniu sprawują władzę wykonawczą Zarządu Województwa Wielkopolskiego – łączyć nie dzielić, nie antagonizować, zachęcać do współpracy, dla dobra wspólnego – dla dobra Wielkopolski.

Niestety, Marszałek Marek Woźniak na początku roku 2018 zaprosił na spotkanie Noworoczne wiele osób, w tym także reprezentujących obóz Zjednoczonej Prawicy i jak przystało na składanie życzeń we wspólnocie samorządowej – zaczął snuć nieuprawnione insynuacje by dokuczyć zaproszonym gościom – cytuję za lutowym Monitorem: Wszystkim uczciwym życzę, aby nie stali się z przyczyn politycznych lub fałszywego donosu ofiarami zreformowanego sądownictwa, sprawnej policji i pryncypialnej prokuratury pod tym samym politycznym nadzorem.

To się nazywa zabawa przez wykluczenie, my tu wszyscy uczciwi ,szlachetni, – a wokół nas nienawistni siepacze, którzy zawłaszczają Państwo.

Cel ZOSTAŁ osiągnięty – wicewojewoda Marlena Maląg opuściła Aulę Uniwersytecką- BRAWO. Udzielam w tym miejscu Panu Marszałkowi – bezpłatnej porady, jak się kogoś zaprasza na uroczyste spotkanie, to się mu nie dokucza. Od dokuczania i złośliwości , jak się nie można powstrzymać są spotkania robocze – np. Sesje Sejmiku , komisje – spotkania bilateralne –na spotkaniu Komisji Rodziny i Polityki Społecznej SWW w Jugendamcie Dolnej Saksonii w roku 2017 poruszaliśmy sprawę praw polskich rodziców i dzieci – ale nie poruszałbym tego tematu na uroczystym bankiecie wydanym na powitanie Dolnosaksońskiego Premiera.

Powiecie, że się czepiam , że to taki kilkuletni nawyk Pana Marszałka, żeby podokuczać zaproszonym gościom na spotkaniu noworocznym– niestety to stała tendencja całego roku 2018. Marszałek Marek Woźniak stawał na czele politycznej walki i tak jak zaczął w styczniu , kontynuował przez cały rok i skończył w grudniu 2018 roku. Po naszym klubowym geście poparcia dla Przewodniczącego Szczepańskiego Pan Marszałek powiedział –cytuję za grudniowym Monitorem Wielkopolskim – Mieliśmy tu do czynienia z odegranym przez PiS politycznym teatrem, który od początku do końca można było przewidzieć. Możemy zakładać maski i udawać, że żyjemy w innej rzeczywistości, ale to nieprawda – reprezentujemy dwa skrajne fronty: jeden opowiada się za Polską demokratyczną, europejską, zdecentralizowaną, a drugi za centralizacją, autokracją i sprawowaniem władzy według woli jednej osoby… koniec cytatu. To nie jest dobra droga , nie będę podążał dalej w tej tonacji. Przenoszenie wyimaginowanych sporów medialnych z Warszawy na poziom Sejmiku, szkodzi Wielkopolsce –szkodzi nam wszystkim.

Z rzetelności sprawozdawcy powiem, że tą drogą konfrontacji kroczył głównie Marszałek Woźniak i członek Zarządu Maciej Sytek. Pozostali członkowie Zarządu byli dużo bardziej wstrzemięźliwi.

POLITYKA INFORMACYJNA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Teraz przejdę do omówienia polityki informacyjnej Województwa – wiadomo, że nasze Województwo prowadzi politykę informacyjną zgodnie z najwyższymi demokratycznymi i europejskimi standardami, a jej czołowy organy prasowy – Monitor Wielkopolski i strona umww.pl – mogłyby być platynowo-irydowymi wzorcami rzetelności dziennikarskiej i informacyjnej zwłaszcza dla „reżimowej, realizującej północnokoreańskie standardy telewizji”publicznej. Pan Marszałek na tej Sali i w tej reżimowej telewizji wielokrotnie mówił, o jej braku obiektywizmu i peerelowskich ba północnokoreańskich standardach. Jeżeli tak często się występuje w roli gromiącego mentora, warto sprawdzić co się robi na własnym podwórku:

Gdyby Pan Marszałek, chciał odpowiedzieć że on nie ma żadnego wpływu na linię Monitora, bo szefową Rady Programowej była Przewodnicząca Zofia Szalczyk, lub że to osobista skłonność redaktora Boińskiego, to będę tą wypowiedzią szczerze ubawiony.

Przygotowując się do dyskusji nad raportem przeanalizowałem zawartość Monitora Wielkopolskiego. Najpierw przekaz wizualny- żyjemy w cywilizacji obrazkowej – zgodnie z realizacją linii KULTU MARSZAŁKA zdjęcia Pana Marszałka Woźniaka pojawiły się na łamach naszego pisma ponad 62 razy. Kilka razy w każdym numerze. Pozostali członkowie Zarządu – razem 102 razy, a wszyscy przedstawiciele opozycji poza interpelacjami aż 5 razy, z tego większość na zbiorówkach z innymi radnymi.

Ważna też jest jakość zdjęć – pozwólcie sobie porównać opublikowane ujęcia Pana Marszałka i dwa moje konterfekty, które może nie są najbardziej udane chociaż dość zabawne. A że, słynę z łagodności to nie mam o to pretensji.

A teraz o treści – Pan Marszałek w lipcu 2018 roku na łamach Monitora Wielkopolskiego w żartobliwym wywiadzie jako spokojny Lancelot , na pytanie co go zaskakuje odpowiedział : Ostatnio coraz mniej mnie zaskakuje, nawet to, że nasza telewizja „publiczna” upodabnia się do północnokoreańskiej .

Postanowiłem sprawdzić jakie są północnokoreańskie standardy – relacja z sesji Sejmiku w dniu 23 lipca 2018 – w „reżimowym”Teleskopie, redaktor relacjonuje spór o zwiększenie środków na budowę szpitala dziecięcego – Marszałek Woźniak ma 30 –sekundową wypowiedź , jest wspierany 20-sekundową wypowiedzią Tatiany Sokołowskiej , a w temacie Dnia – w towarzystwie miłej Pani Redaktor przez wiele minut wykłada swoje racje w dyskusji z radnym Szymczakiem. Myślę, że te standardy „północnokoreańskie” polegały na tym, że obok niego spokojnie wypowiedzieli przedstawiciele PiS i Lewicy, a to jest absolutnie w demokratycznym medium niedopuszczalne.

A teraz przegląd treści wzorca demokratycznego przekazu Monitora Wielkopolskiego w roku 2018.Monitor jest medium finansowanym ze środków publicznych, w związku z tym powinien przestrzegać swojego statutu.

  • Monitor zgodnie ze statutem ma za zadanie: propagowanie idei samorządowej Wielkopolski,
  • informowanie o pracach sejmiku i jego komisji,
  • przedstawianie działań samorządowych podejmowanych w regionie,
  • upowszechnianie inicjatyw samorządów terytorialnych,
  • budowanie więzi społecznych, gospodarczych i kulturalnych w województwie,
  • przybliżanie doświadczeń samorządowych innych krajów,
  • upowszechnianie wiedzy samorządowej,
  • prezentowanie radnych,
  • informowanie o pracach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Styczeń 2018: W styczniu – 900 znaków podsumowania debaty budżetowej przez 3 członków opozycji, wykaz radnych ze zdjęciami i komisji działających, 12 zdjęć Marszałka, jedno zbliżenie radnego opozycji na zbiorówce, wywiad żartobliwy z radnym opozycji D.Szymczakiem.

Luty 2018: –jednozdaniowa krytyka wystąpienia Marszałka na spotkaniu noworocznym,

Relacja z sesji o ochronie zdrowia bez jednego słowa o jakiejkolwiek opozycji – fakt naszych dyskusji nie był warty zauważania.

Kwiecień 2018 – jedno zdanie o stanowisku opozycji podczas sesji 26 marca

Maj 2018 – Artykuł -Nagrodzeni za aktywność – o nagrodzie dla najaktywniejszych PUP – Była to moja inicjatywa przyjęta przez Sejmik, ani jednego słowa o mnie, ani o komisji Rodziny i Polityki Społecznej –

W tekście o Sejmiku Młodzieży- zamieszczono moje jedno dość śmieszne zdjęcie i wymieniono moje nazwisko oraz Ryszarda Grobelnego jako mentorów

Monitor czerwiec – dłuższa relacja z dyskusji nad absolutorium –kilkaset znaków

Monitor lipiec – pół wiersza o opozycji w debacie o suszy i zrelacjonowano zastrzeżenia PiS do zlecenia koncertu z okazji 100-lecia Powstania stacji TVN

Monitor sierpień – krótka relacja z zastrzeżeń PIS do zwiększenia kosztów budowy szpitala CZD, oraz jeden wiersz wypowiedzi w sprawie spłaty kredytów za szpital w Lesznie

Wrzesień – szaleństwo każdy radny mógł przemówić swoim głosem, numer godny jako jedyny godny pochwały

Październik – Sprawy ochrony zdrowia – dwa zdania dla opozycji

Grudzień – szersza debata z sesji powołującej Prezydium i Zarząd Województwa.

Na łamach Monitora tylko w jednej zakładce pojawia się systematycznie opozycja – w rubryce interpelacje –statystyka w załączeniu

Na stronie umww.pl – zabawna jest zakładka o Sejmiku – gdzie jest niewielkie zdjęcie Przewodniczącego Sejmiku Wiesława Szczepańskiego w towarzystwie części prezydium oraz zgodnie z kultem Marszałka portretowe pojedyncze Marszałka i Zarządu Województwa w postawie hieratycznej –na stronie umww.pl – nieco więcej informacji pojawia się w zakładce Sejmik , ale opozycja występuje w tych relacjach bezosobowo- wiadomo nomina sunt odiosa.